Otomatik kapı 20.yy'ın ikinci yarısında icat edilmiştir. - Esdor Otomatik Kapılar %
Otomatik Kapı Sistemleri alanında Türkiye’nin ilk otomatik kapı sistemini gerçekleştirerek aldığı patentle öncü kuruluş niteliğini tescilleyen Ekol Otomasyon otomatik fotoselli kapılar: yana kayar, teleskopik, hermetik kapıların üretimini yapmaktadır.
Otomatik Kapı, Hermetik Kapı, Fotoselli Kapı
2560
post-template-default,single,single-post,postid-2560,single-format-standard,bridge-core-2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,vss_responsive_adv,vss_width_768,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Otomatik kapı 20.yy’ın ikinci yarısında icat edilmiştir.

Otomatik kapı 20.yy’ın ikinci yarısında icat edilmiştir.

Güney Teksas’ta çok sert esen rüzgarlar kapı ve pencerelere zarar veriyordu.

Daha da önemlisi içeri ya da dışarı açılan kapının önünde bulunan insanları yüzüne çarpmasına, düşmesine, yaralanmasına sebep oluyordu.

1954 yılında Teksas’ın Corpus Christi şehrinde bulunan Horton Cam Şirketi çalışanlarından Dee Horton ve Lew Hewitt, bu zararları önleyebilecek bir otomatik kapı sistemi üretmek üzere çalışmaya başladılar

İlk ürettikleri otomatik kapı, elektrikle etkinleştirilen bir kayan kapı sistemi idi. Kapının önünde duran paspasa basıldığında kapının açılması şeklinde tasarlanmıştı.

Bu tasarım, sadece rüzgar sebebiyle açılan kapı sorununu çözmekle kalmadı, ayrıca elleri dolu olan müşterilerin ya da teslimat görevlilerinin de kapıyı ellerini kullanmadan açabilmelerini sağladı.

Şehrin Kamu Hizmetleri Dairesi’ne bir test ünitesini kuran ekip, otomatik kayan kapıların satışına 1960 yılında başladı. Ticari olarak satılan ilk otomatik kapı, Corpus Christi’deki bir restoranda gerçekleştirildi. Ekip, buluşlarını 1964 yılında patentledi ve Horton Automatics kuruldu. Hewitt, ayrıca bir süre sonra kayan pencereleri de icat etti.

k1Otomatik kapı kullanımı gitgide yaygınlaşmaya başladı. Özellikle büyük kamu binalarında otomatik açılan kapıların prestijli bir giriş sunması tercih nedeni oldu. Ayrıca restoranlar, mağazalar, ofisler ve hastanelerde kullanıcılara sağladığı kolaylıklar nedeniyle de kullanılmaya başlandı. Teknolojik gelişmelere paralel olarak otomatik kapı üretiminde de çeşitli sistemsel iyileştirmeler yapıldı.

Türkiye’de 80’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan otomatik kapılar konusunda en çok Avrupa menşeli ürünler tercih edildi. Hollanda menşeli Waldoor otomatik kapılar fuzzy logic teknolojisine sahip akıllı otomatik kapı olması nedeniyle ön sıralarda yer aldı. Ekol Otomasyon Sistemleri A.Ş. tarafından üretilen Ekol Sistem ( ES ) profil sistemleriyle satışı gerçekleştirilen Waldoor otomatik kapılar, 2003 yılında Hollanda’daki üretici firmanın Kone firmasıyla birleşmesi sonunda KONE adıyla müşteri taleplerini karşılamaya devam edildi.