Fotoselli kapı ne demek? - Esdor Otomatik Kapılar %
Otomatik Kapı Sistemleri alanında Türkiye’nin ilk otomatik kapı sistemini gerçekleştirerek aldığı patentle öncü kuruluş niteliğini tescilleyen Ekol Otomasyon otomatik fotoselli kapılar: yana kayar, teleskopik, hermetik kapıların üretimini yapmaktadır.
Otomatik Kapı, Hermetik Kapı, Fotoselli Kapı
2592
post-template-default,single,single-post,postid-2592,single-format-standard,bridge-core-2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,vss_responsive_adv,vss_width_768,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Fotoselli kapı ne demek?

Fotoselli kapı ne demek?

FOTOSEL

FOTOSEL

Fotosel kelimesi ‘ışık hücresi’ demektir. Genel olarak “ışığa duyarlı cihaz” anlamında bilinir.
Fotosel ışığa bağlı olarak direnci değişen genelde kadminyum bileşiğinden oluşan bir cihazdır. Fotosel ışığa maruz kaldığında direncini değiştirir ve dolayısıyla sistemde gerilim değişir. Bu tür cihazlar elektronik veya elektromekanik sistemleri ışığa duyarlı olarak kontrol etmek, durdurmak ya da çalıştırmak için kullanılır.

Silikondan yapılan fotoseller ise üzerlerine gelen ışığın yani fotonların elektron akışına sebep olması prensibiyle çalışır. Bu tip fotoseller yani bu ışık hücreleri elektrik üretir. Güneş enerjili sistemlerde bı tip fotoseller kullanılır,
Günlük hayatımıza yirminci yüzyılın son çeyreğinde girmiş olan fotoseller çeşitli makinalarda, musluklarda, otomatik kapılarda, güneş enerjili sistemlerde vs. kullanılmaktadır.
Otomatik kapılarda kullanımı çok gerekli olmakla birlikte otomatik kapı sistemlerini yeterince tanımadan ithal edilen ürünlerden biri olduğu için kullanmamayı tercih eden uygulamalara sıkça rastlanmaktadır.
Aynı bilinçsizlik sebebiyle otomatik kapı yerine “ fotoselli kapı “ ifadesi kulanılmaktadır. Bu yanlış ifade şekli otomatik kapının açılma – kapanma işlevini gerçekleştiren birincil algılayıcının fotosel sanılmasıdır. Oysa fotosel kullanımının asıl sebebi güvenliktir.
Otomatik kapılarda açılma-kapanma işlevi kontrol cihazı tarafından gerçekleştirilir, radar, el yaklaşım vb sensörler kullanılır. Fotosel ise kapı açıkken araya giren ve duran insan veya cisim olması durumunda otomatik kapının kapanıp zarar vermemesi , açık kalması amacıyla takılır.